Kadınlarda Sık Görülen Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri

Aşağa gitmek

Kadınlarda Sık Görülen Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri Empty Kadınlarda Sık Görülen Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri

Mesaj tarafından Admin Bir Salı Ağus. 19, 2014 7:54 am

Kadınlarda Sık Görülen Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık Belirtileri
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYB) tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYB) tüm dünyada önemlibir sağlık sorunudur. A.B.D’de her sene 19 milyon yeni vaka ortaya çıkmaktadır.Bunların çoğu 15 – 24 yaşları arasındaki gençlerde görülür. CYB’ler kadınlariçin daha tehlikelidir çünkü uzun dönemli komplikasyonları olabilir. Bunlararasında pelvik enflamatuar hastalık ve rahim ağzı kanseri yer alır. Kadınlardakısırlık vakalarının %15’inin tedavi edilmemiş CYB’lerden kaynaklanan hasarlaalakalı olduğu düşünülmektedir. Hamile kadınlar hastalıkları çocuklarınabulaştırabilirler bu da ciddi doğuştan ve neonatal sorunlara yol açar. CYB hastalığıolan çoğu kişide belirti görülmez veya görülen belirtilerin idrar yoluenfeksiyonu gibi başka durumlardan kaynaklandığı sanılır.

Vajinal bölgenin etrafındaki lezyonlar (yaralar veşişlikler) birçok sebepten oluşabilir. Ancak cinsel olarak aktif kişilerinçoğunda sebep genital herpes, frengi veya şankroiddir. Genital herpes vajinalveya anal bölgede küçük kırmızı şişlikler, su kabarcıkları veya açık yaralarasebep olur. Bunlar sadece bir kaşıntıyla başlayabilir.

Frenginin ilk aşaması enfeksiyondan 10 – 90 gün sonrabaşlayabilir ve tek bir ağrısız yara görülür. Genellikle vajinal bölgededir vekendiliğinden geçer. Frenginin aksine şankroidde ağrılı bir yaraya bölgedekilenf nodüllerinin hassaslığı veya şişmesi eşlik eder.

HPV virüsü de vajinal bölgede lezyonlara ve siğillere yolaçabilir. Bunlar düz veya şişkin, küçük veya büyük bazen karnabahar şeklindegörülebilirler.

Kadınlarda normalde de vajinal akıntı görülebilir ancakyapısındaki bir değişiklik bakteriyel vajinozis, klamidya, bel soğukluğu, trikomoniyazgibi CYB hastalıklara işaret edebilir. Akıntının miktarı, kokusu veya rengideğişebilir.

İdrar veya cinsel ilişki sırasında yanma hissi genellikleidrar yolu enfeksiyonu sanılır ancak klamidya, bel soğukluğu, trikomoniyaz vegenital herpes de bu belirtiye sebep olur.

CYB hastalıklar adet dönemleri arasında veya cinselilişkiyle kanamaya sebep olabilir. Bu durum klamidya, trikomoniyaz, belsoğukluğu ve bakteriyel vajinozis belirtileri arasında yer alır.

HIV, herpes ve hepatit B enfeksiyonları grip benzeribelirtiler verir. En sık görülenleri arasında ateş, baş ağrısı, kas ağrısı veyorgunluk bulunur. Mide bulantısı, kusma ve ishal de görülebilir.
 Like a Star @ heaven 

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 218
Kayıt tarihi : 24/05/14

http://moda.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz